Twój dom, mieszkanie czy miejsce pracy mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.

Opracowanie: Michał Sokołowski Koordynator Polskiej Grupy Osuszającej.

Syndrom chorego budynku- Syndrom ten (ang. sick building syndrome – SBS) to zbiorcza nazwa problemów i dolegliwości związanych z przebywaniem w konkretnym budynku. Wszystko to związane jest głównie z powietrzem kiepskiej jakości jakie wypełnia ów budynek, a wynika to najczęściej z dość znacznych wad konstrukcyjnych.

W środowisku domowym - w mieszkaniu, pracy, w urzędach spędzamy ponad 80% swojego życia. Łatwo wiec zrozumieć, że optymalne warunki wewnątrz zamkniętych pomieszczeń maja często dużo większy wpływ na kondycję ludzkiego organizmu niż pogoda, zanieczyszczone powietrze - mówiąc ogólnie - środowisko zewnętrzne. Gdy dom choruje, chorujemy razem z nim. W zanieczyszczonym budynku czujemy się senni, zmęczeni, jest nam duszno, boli nas głowa, mamy problemy z koncentracją, pojawia się alergia oraz astma. Jeśli na niepokojące dolegliwości skarży się wiele osób przebywających w tych samych pomieszczeniach, można podejrzewać, że mamy do czynienia z „syndromem chorego budynku”. Odpowiednia wentylacja to w takiej sytuacji podstawa. 

Bardzo niebezpieczna jest również podwyższona wilgotność pomieszczeń ponieważ optymalny dla człowieka poziom wilgoci to 55%-65%. Zbyt wysoka wilgotność jest również przyczyną powstawania pleśni i grzybów które rozsiewają rakotwórcze zarodniki. Właśnie jednymi z najbardziej aktywnych czynników są czynniki biologiczne - wśród nich grzyby i pleśnie. Niektóre gatunki grzybów, a dokładniej mówiąc produkty ich przemiany materii czyli mykotoksyny zaliczane są do najmocniejszych trucizn naturalnych! I choć przewlekłe i ciężkie schorzenia ludzi łączone były z wilgocią od wielu wieków, temat walki z nią i jej nieodłącznymi towarzyszami - grzybami, podjęty został stosunkowo niedawno. Przyczynkiem do tego stały się opublikowane w latach 60 - tych badania, potwierdzające toksyczny wpływ grzybów i mykotoksyn na organizm człowieka. Świadomość problemu wciąż nie jest jednak na tyle duża, żeby zapobiegać powstawaniu ognisk zapalnych oraz skutecznie je likwidować. Statystyki podają, ze około 10 % mieszkań i domów jest w mniejszym lub większym stopniu zagrzybionych. Walkę z niechcianym domownikiem podejmują jednak tylko nieliczni. Likwidacja miejsc kondensacji wilgoci jest trudna ale nie niemożliwa. Nowoczesne materiały budowlane takie jak systemy renowacyjne, potrafią skutecznie pozbyć się przyczyny problemu.  

Należy mieć na uwadze, że napór postępującego i niepożądanego działania wody na materiały budowlane, powoduje korozję materiałową, postępujące zawilgocenia, namnażanie się grzybów budowlanych, przebarwienia, łuszczenie się powłok malarskich, odspojenie tynków. Natomiast podwyższona wilgotność powietrza ma wpływ na korozję elementów wyposażenia pomieszczeń oraz na zdrowie ludzi i zwierząt. Krążące w pomieszczeniach zarodniki pleśni i grzybów mogą być powodem wielu chorób u ludzi i zwierząt. Taki proces stanowi zagrożenia związane z „Syndromem Chorego Budynku” (z ang. Sick Building Syndrome w skrócie SBS) co definiowane jest jako zespół dolegliwości zdrowotnych pojawiający się w czasie przebywania w konkretnym miejscu (budynku). Przyczyna związana jest bezpośrednio z klimatem wewnętrznym. Natomiast woda pozostawiona pomiędzy warstwami posadzki oraz ścian powoduje dalszą korozję, butwienie, namnażanie grzyba oraz nieprzyjemny zapach.

Również w Polsce o syndromie chorego budynku nieco więcej mówi się dopiero od niedawna, co nie znaczy wcale, że polscy pracownicy biurowi osobiście nigdy się z nim nie zetknęli. Czterdzieści czy pięćdziesiąt lat temu nikt nie podejrzewał nawet, że chroniczne zapalenia gardła, nawracające wysypki, złe samopoczucie, mogą mieć swoje źródło w mikroklimacie pomieszczeń, w których przebywamy. Od kilkunastu lat, gdy w Polsce powstaje coraz więcej nowoczesnych, budowanych w szybkich, lekkich technologiach, biurowców oraz budynków użyteczności publicznej, coraz więcej osób czuje się w nich źle. Problem dotyczy przede wszystkim biurowców, ale również supermarketów,  Sali kinowych i konferencyjnych, hoteli. 

Na liście Światowej Organizacji Zdrowia oprócz najbardziej powszechnego syndromu chorego budynku znalazła się także tzw. choroba legionistów (wywołana zakażeniem bakterią Legionella bytującą w przewodach wentylacyjnych), gorączka klimatyzacyjna (humidifier fever) oraz choroby nowotworowe, będące następstwem oddziaływania substancji rakotwórczych, takich jak dym tytoniowy, azbest czy radon. Wszystkie te choroby  pojawiają się w następstwie przebywania w nadmiernie zanieczyszczonym środowisku wewnętrznym, dlatego ogólnie nazwano je zespołem chorób związanych z budynkiem (building related illness). Dotychczasowa wiedza pozwala już po części wyróżnić najczęstsze przyczyny doprowadzające do chorób przebywające w budynkach biurowych osoby. Są to: 

  • czynniki chemiczne (emisja szkodliwych substancji)
  • zjawiska radiacyjne (w tym także jonizacja powietrza na skutek promieniowania radioaktywnego)
  • zjawiska elektrostatyczne (w tym także jonizacja powietrza na skutek elektryzacji)
  • czynniki biologiczne (grzyby, pleśnie i drobnoustroje)
  • ograniczona wymiana powietrza wewnętrznego
  • oddziaływania wibracyjne i hałas
  • zagrożenia, wynikające ze stylu życia użytkowników.

Jednymi z najbardziej aktywnych czynników są czynniki biologiczne, a wśród nich grzyby i pleśnie. Niektóre gatunki grzybów, a dokładniej mówiąc produkty ich przemiany materii, czyli mykotoksyny, zaliczane są do najmocniejszych trucizn naturalnych. Tymczasem wadliwie zamontowane, stare, a przede wszystkim rzadko czyszczone urządzenia do wentylacji, klimatyzacji czy ogrzewania to wymarzone miejsca dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów - bakterii i grzybów. Duże ilości toksycznych substancji emitowanych jest także przez wykładziny podłogowe, dywany, tworzywa sztuczne niezbędne do ich produkcji, meble, kleje, farby, lakiery, nowoczesne materiały budowlane, tkaniny syntetyczne. 

To, czy wymienione wyżej zjawiska są bardzo zagrażające dla zdrowia, czy też mało szkodliwe, zależy od ich natężenia, czasu, jaki człowiek spędza w chorobotwórczym otoczeniu oraz indywidualnych predyspozycji zdrowotnych danej osoby.

Opracowanie: Michał Sokołowski Koordynator Polskiej Grupy Osuszającej.

USŁUGI OSUSZANIA BUDYNKÓW

Osuszamy budynki, stropy oraz warstwy izolacyjne posadzki metodą kubaturową oraz podposadzkową

WYPOŻYCZALNIA OSUSZACZY

Prowadzimy wypożyczalnię profesjonalnego sprzętu osuszającego oraz osuszamy z wilgoci technologicznej

USŁUGA LOKALIZACJI WYCIEKU

Wykrywanie i detekcja wycieku
Lokalizujemy nieszczelności w instalacjach sanitarnych i wodno-kanalizacyjnych wewnątrz budynków oraz mieszkań.

POMIARY WILGOTNOŚCI

Wykonujemy pomiary wilgotności materiałów oraz pomieszczeń wraz z pełną dokumentacją

AERCUBE AERIAL osuszanie podposadzkowe

IZOLACJE PRZECIWWODNE

Wykonujemy skuteczne izolacje przeciwwodne pionowe oraz poziome metodą iniekcji

TERMOWIZJA BUDYNKÓW

Analiza termowizyjna budynku
Kamera termowizyjna pomoże nam zlokalizować mostki termiczne oraz wycieki

CORROVENTA osuszanie podposadzkowe

Wypożyczalnia osuszaczy powietrza Polska

Zapraszamy na Konferencję "Aspekty prawne w osuszaniu i restytucji budynków po szkodach wodnych"
Twój dom, mieszkanie czy miejsce pracy mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.

EKSPERCI OD OSUSZANIA BUDYNKÓW

Polska Grupa Osuszająca to Partnerska sieć firm związanych z osuszaniem i odgrzybianiem budynków. Każdy oddział reprezentowany jest przez przedstawiciela Grupy, który jest przeszkolonym specjalistą z doświadczeniem w branży osuszania. Profesjonalnie wspieramy poszkodowanych klientów, likwidując szkody wodne przy pomocy taki nowoczesnych technologii jak osuszanie podposadzkowe.  Kompleksowo Osuszamy mieszkania i domy po zalaniu. W oddziałach naszej Grupy znajdziecie Państwo wypożyczalnie osuszaczy oraz inne urządzenia związane z osuszaniem i odgrzybianiem budynków. Nasi specjaliści chętnie pomogą Państwu zdiagnozować problem za pomocą urządzeń pomiarowych w tym higrometrów oraz kamer termowizyjnych. 

Woda jest też główną przyczyną powstawania pleśni i grzybów budowlanych. Wilgoć może mieć wpływ na nasze zdrowe oraz powodować choroby z rakiem włącznie. Wobec tego wspólnie z producentami oraz innymi podmiotami aktywnie promującymi zdrowe życie w zdrowym otoczeniu, promujemy produkty oraz usługi związane z wytworzeniem prawidłowego mikroklimatu w naszym otoczeniu.

Polska Grupa Osuszająca współpracuje z producentami sprzętu osuszającego, pomiarowego oraz z producentami chemii do odgrzybiania i tworzenia izolacji przeciwwilgociowych. Stałe podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie nowej wiedzy w dziedzinie osuszania oraz odgrzybiania budynków powoduje, że jesteśmy w stanie udzielić Państwu profesjonalnej pomocy.

Polska Grupa Osuszająca jest Partnerem Strategicznym wielu producentów z branży osuszania, hydroizolacji i renowacji budynków oraz producentów technik pomiarowych. Tworzymy również kooperacje partnerskie z innymi podmiotami z branży osuszania. Są to między innymi najlepsi producenci osuszaczy w tym DANTHERM, AERIAL, MASTER, CORROVENTA, TROTEC oraz producenci izolacji przeciwwodnych w tym REMMERS i  SkamoWall jako producent systemów regulujących wilgoć.

POZNAJ NASZEGO PARTNERA Z WROCŁAWIA

KOSZTORYSUJEMY W KATALOGACH NAKŁADÓW RZECZOWYCH

Wykonujemy kosztorysy po szkodach wodnych na osuszanie oraz inne kosztorysy budowlane
Program do kosztorysowania Kobra, jako pierwszy w kraju program w pełni obsługuje metodę kalkulacji szczegółowej podanej w „Powszechnych standardach kosztorysowania” (wg „formuły ceny jednostkowej zmodyfikowanej”) opublikowanej przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Komitet Ekonomiki Budownictwa, wydawnictwo: WACETOB Warszawa, wyd. I 2015 rok.
STOWARZYSZENIE KOSZTORYSANTÓW BUDOWLANYCH / ORGBUD SERWIS KNR 9-36 KOBRA OPTIMA

W szeregach Polskiej Grupy Osuszającej znajdziecie Państwo również specjalistów od osuszania i kosztorysowania szkód wodnych, którzy są Członkami Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych- SKB.

Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych (SKB)  jest wieloletnią organizacją, która zrzesza i kształci już drugie pokolenie kosztorysantów, a przede wszystkim podnosi kwalifikacje i umiejętności swoich członków stanowiąc dla nich silne zaplecze i oparcie edukacyjne niezbędne w praktyce kosztorysanta.

Doradzaliśmy merytorycznie firmie ORGBUD-SERWIS przy tworzeniu nowego KNR na kosztorysowanie osuszania budynków. Nowy katalog umożliwia kosztorysowanie przy wskazaniu konkretnej technologii producenta urządzeń osuszających. 

 

ORGBUD-SERWIS jako producent oprogramowania KOBRA-OPTIMA do kosztorysowania KNR, jest Partnerem strategicznym Polskiej Grupy Osuszającej. Wspólnie stworzyliśmy nowy Katalog Nakładów Rzeczowych 9-36 na potrzeby kosztorysowania procesów osuszania budynków. Powstanie nowego KNR wspierali również producenci sprzętu osuszającego w tym DANTHERM, AERIAL, MASTER, CORROVENTA, TROTEC. 

WYSZUKAJ FIRMĘ OSZAJĄCĄ W POLSCE

Ile kosztuje osuszanie lub wypożyczenie osuszacza?

Osuszanie podposadzkowe od
PLN 150 m2
osuszanie warstw izolacji posadzki metoda ssąca / tłocząca
Wypożyczenie osuszaczy od
PLN 50 DOBA
osuszacze kondensacyjne / cena zależna od wydajności
Hydroizolacje poziome iniekcyjne od
PLN 350 mb
mur ceglany / cena zależna od grubości muru
Ozonowanie pomieszczeń od
PLN 400 mieszkanie
cena zależna jest od kubatury pomieszczeń / przyczyny problemu
Analiza termowizyjna budynku od
PLN 450 dom
wycena zależna od zakresu termowizji / mostki termiczne / wycieki
Pomiary wilgotności elektroniczne od
PLN 150 mieszkanie
cena zależna od powierzchni oraz ilości punktów pomiarowych
Pomiar wilgotności CM / Karbidowy od
PLN 350 posadzka
cena zależna od powierzchni oraz ilości wykonanych odkuwek
Wynajem klimatyzerów mobilnych
PLN 150 DOBA
cena zależna od mocy oraz czasu wynajmu
Bez osuszaczy MASTER nie usuniemy skutecznie oraz prawidłowo wilgoci z budynku!
Konstrukcja budynku w tym mury i posadzki mogą być narażone na działanie negatywnego naporu wody.
Konsekwencją pękniętej rury jest naprawa instalacji oraz potrzeba osuszania mieszkania.
Z całą pewnością można stwierdzić, że głównym powodem powstawania grzyba budowlanego jest wilgoć.

Polskie Stowarzyszenie Technologów Osuszania i Przeciwdziałania Korozji Budynków

Jesteśmy Partnerem Polskiego Stowarzyszenia Technologów Osuszania i Przeciwdziałania Korozji Budynków w zakresie wspólnego budowania świadomości związanej z potrzebą osuszania i odgrzybiania budynków. Wspólnie walczymy z tak zwanym Syndromem Chorego Budynku i wspólnie tworzymy standardy osuszania. Wielu Partnerów sieci franczyzowej Polska Grupa Osuszająca jest Członkami Stowarzyszenia.

NASZE USŁUGI

NASZE PŁATNOŚCI WSPIERA KRAJOWY INSTYTUT PRAWA GOSPODARCZEGO
OPINIE NASZYCH KLIENTÓW
Która metoda osuszania warstw izolacji posadzki jest najskuteczniejsza?
Konstrukcja budynku w tym mury i posadzki mogą być narażone na działanie negatywnego naporu wody.
Z całą pewnością można stwierdzić, że głównym powodem powstawania grzyba budowlanego jest wilgoć.
Prawidłowa Hydroizolacja pozioma i pionowa to najważniejszy aspekt w zapobieganiu zawilgoceniom w budynku.