Z całą pewnością można stwierdzić, że głównym powodem powstawania grzyba budowlanego jest wilgoć.

Opracowanie: Michał Sokołowski Koordynator Polskiej Grupy Osuszającej.

Z całą pewnością można stwierdzić, że głównym powodem powstawania grzyba budowlanego jest wilgoć. Należy więc przyjrzeć się przyczynie nadmiernej kondensacji wilgoci w naszym budynku. Przyczyn może być wiele. Wilgotny mur z powodu wadliwej hydroizolacji lub bardzo słaba wentylacja pomieszczeń. Również mostki termiczne i przemarzanie mogą powodować namnażanie się grzyba budowlanego.

Przyglądając się słabej wentylacji mamy na uwadze brak cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. A naturalne czynności jakie wykonuje każdy z nas w miejscu zamieszkania również powodują nagromadzenie się wilgoci. Gotowanie oraz pranie wytwarza parę wodną, która potem nieodprowadzona na zewnątrz budynku zaczyna skraplać się na murach.

Mieszkańcy zagrzybionych budynków próbują poradzić sobie z problemem we własnym zakresie. Ścierają grzyba oraz opryskują go preparatami z Chlorem. Potem malują, ukrywając niebezpieczną toksyczną narośl na ścianie. Grzyb ciągle odrasta ponieważ nie wystarczy go tylko opryskiwać chemią.

Aby całkowicie wyeliminować grzyba budowlanego należy dotrzeć do przyczyny jego powstawania. Należy więc całkowicie odciąg grzybowi dostęp do wilgoci.

Podstawą jest sprawdzenie wentylacji oraz wprowadzenie potrzebnych modernizacji. Należy również zweryfikować hydroizolację. Jeśli woda jest podciągną kapilarnie z gruntu lub nasącza mur naciekowo na przykład z dachu, to należy wdrożyć prace zmierzające do naprawy hydroizolacji. Eksperci z branży osuszania muszą wykonać niezbędne pomiary i ekspertyzy. Możliwe, że prace odtwarzające hydroizolację będą bardzo rozbudowane. Należy odtworzyć przecież hydroizolację pionową i poziomą. Proponowane metody to wdrożenie iniekcji kurtynowej metodą Remmersa i wytworzenie przepony w murze. Zastosowanie ma tu preparat Kiesol C Remmersa. Jest to specjalny, bezrozpuszczalnikowy krem na bazie silanów do iniekcji w murach przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie. Naprawa hydroizolacji oraz wentylacji budynku to podstawowe i najważniejsze etapy. Jednak w przypadku kiedy w budynku gromadzi się dodatkowa wilgoć należy zastosować osuszacze kondensacyjne.

Stacjonarne systemy do osuszania powietrza AERIAL z serii WT oraz AD, pomogą wyregulować poziom wilgotności w budynku.

Osuszacze stacjonarne do pracy ciągłej AERIALA odbiorą nadmiar wytwarzanej wilgoci. Nadmiar wilgoci w budynku mieszkalnym może być powodowany częstym praniem oraz gotowaniem. Również nowoczesne technologie budowlane mogą być powodem kumulacji wilgoci w budynku. Przecież mówi się, że energooszczędne, ciepłe i szczelne budynki tworzą tak zwaną „puszkę”. Dążąc właśnie do pełnej szczelności okien oraz zapobiegając ucieczce ciepła, zapobiegamy również ucieczce wilgoci. Taka wilgoć nie zniknie sama. Będzie ona powodować namnażanie się owego grzyba budowlanego.

W przypadku przemysłu jest jeszcze więcej powodów kumulowania się dużej ilości wilgoci.

Mogą to być to po prostu wszelkie procesy produkcyjne. Procesy gdzie używa się dużo wody i wytwarza się dużo pary. Osuszacze stacjonarne AERIALA znajdą również zastosowanie w przypadku kiedy procesy produkcji czy magazynowania wymagają utrzymania stałego bardzo suchego mikroklimatu. To produkcja farmaceutyczna czy spożywcza najczęściej korzysta z wymuszonego osuszania.

Wilgoć jest nieustannie obecna w naszym otoczeniu. Prawidłowe parametry wilgotności nie powodują kłopotów zdrowotnych i nie niszczą żadnych materiałów. Prawidłowy poziom wilgotności powietrza podawany procentowo to zakres od 45% do 60%. Analizy takie przeprowadza się higrometrami czyli miernikami wilgotności oraz termo-higrometrami posiadającymi możliwość pomiaru punktu rosy. Punkt rosy również wskazuje nam gdzie może występować skraplanie się pary wodnej oraz gdzie mogą powstawać grzyby budowlane. Widzimy więc, że podwyższona wilgotność w budynkach nie jest pożądana. A to właśnie osuszacze kondensacyjne z serii WT oraz AD AERIALA potrafią utrzymać na stałe prawidłową wilgoć w naszym otoczeniu, odbierając nadmiar wilgoci w sposób ciągły.

Opracowanie: Michał Sokołowski Koordynator Polskiej Grupy Osuszającej.

 

USŁUGI OSUSZANIA BUDYNKÓW

Osuszamy budynki, stropy oraz warstwy izolacyjne posadzki metodą kubaturową oraz podposadzkową

WYPOŻYCZALNIA OSUSZACZY

Prowadzimy wypożyczalnię profesjonalnego sprzętu osuszającego oraz osuszamy z wilgoci technologicznej

USŁUGA LOKALIZACJI WYCIEKU

Wykrywanie i detekcja wycieku
Lokalizujemy nieszczelności w instalacjach sanitarnych i wodno-kanalizacyjnych wewnątrz budynków oraz mieszkań.

POMIARY WILGOTNOŚCI

Wykonujemy pomiary wilgotności materiałów oraz pomieszczeń wraz z pełną dokumentacją

AERCUBE AERIAL osuszanie podposadzkowe

IZOLACJE PRZECIWWODNE

Wykonujemy skuteczne izolacje przeciwwodne pionowe oraz poziome metodą iniekcji

TERMOWIZJA BUDYNKÓW

Analiza termowizyjna budynku
Kamera termowizyjna pomoże nam zlokalizować mostki termiczne oraz wycieki

CORROVENTA osuszanie podposadzkowe

Wypożyczalnia osuszaczy powietrza Polska

Zapraszamy na Konferencję "Aspekty prawne w osuszaniu i restytucji budynków po szkodach wodnych"
Twój dom, mieszkanie czy miejsce pracy mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi.

EKSPERCI OD OSUSZANIA BUDYNKÓW

Polska Grupa Osuszająca to Partnerska sieć firm związanych z osuszaniem i odgrzybianiem budynków. Każdy oddział reprezentowany jest przez przedstawiciela Grupy, który jest przeszkolonym specjalistą z doświadczeniem w branży osuszania. Profesjonalnie wspieramy poszkodowanych klientów, likwidując szkody wodne przy pomocy taki nowoczesnych technologii jak osuszanie podposadzkowe.  Kompleksowo Osuszamy mieszkania i domy po zalaniu. W oddziałach naszej Grupy znajdziecie Państwo wypożyczalnie osuszaczy oraz inne urządzenia związane z osuszaniem i odgrzybianiem budynków. Nasi specjaliści chętnie pomogą Państwu zdiagnozować problem za pomocą urządzeń pomiarowych w tym higrometrów oraz kamer termowizyjnych. 

Woda jest też główną przyczyną powstawania pleśni i grzybów budowlanych. Wilgoć może mieć wpływ na nasze zdrowe oraz powodować choroby z rakiem włącznie. Wobec tego wspólnie z producentami oraz innymi podmiotami aktywnie promującymi zdrowe życie w zdrowym otoczeniu, promujemy produkty oraz usługi związane z wytworzeniem prawidłowego mikroklimatu w naszym otoczeniu.

Polska Grupa Osuszająca współpracuje z producentami sprzętu osuszającego, pomiarowego oraz z producentami chemii do odgrzybiania i tworzenia izolacji przeciwwilgociowych. Stałe podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie nowej wiedzy w dziedzinie osuszania oraz odgrzybiania budynków powoduje, że jesteśmy w stanie udzielić Państwu profesjonalnej pomocy.

Polska Grupa Osuszająca jest Partnerem Strategicznym wielu producentów z branży osuszania, hydroizolacji i renowacji budynków oraz producentów technik pomiarowych. Tworzymy również kooperacje partnerskie z innymi podmiotami z branży osuszania. Są to między innymi najlepsi producenci osuszaczy w tym DANTHERM, AERIAL, MASTER, CORROVENTA, TROTEC oraz producenci izolacji przeciwwodnych w tym REMMERS i  SkamoWall jako producent systemów regulujących wilgoć.

POZNAJ NASZEGO PARTNERA Z WROCŁAWIA

KOSZTORYSUJEMY W KATALOGACH NAKŁADÓW RZECZOWYCH

Wykonujemy kosztorysy po szkodach wodnych na osuszanie oraz inne kosztorysy budowlane
Program do kosztorysowania Kobra, jako pierwszy w kraju program w pełni obsługuje metodę kalkulacji szczegółowej podanej w „Powszechnych standardach kosztorysowania” (wg „formuły ceny jednostkowej zmodyfikowanej”) opublikowanej przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Komitet Ekonomiki Budownictwa, wydawnictwo: WACETOB Warszawa, wyd. I 2015 rok.
STOWARZYSZENIE KOSZTORYSANTÓW BUDOWLANYCH / ORGBUD SERWIS KNR 9-36 KOBRA OPTIMA

W szeregach Polskiej Grupy Osuszającej znajdziecie Państwo również specjalistów od osuszania i kosztorysowania szkód wodnych, którzy są Członkami Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych- SKB.

Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych (SKB)  jest wieloletnią organizacją, która zrzesza i kształci już drugie pokolenie kosztorysantów, a przede wszystkim podnosi kwalifikacje i umiejętności swoich członków stanowiąc dla nich silne zaplecze i oparcie edukacyjne niezbędne w praktyce kosztorysanta.

Doradzaliśmy merytorycznie firmie ORGBUD-SERWIS przy tworzeniu nowego KNR na kosztorysowanie osuszania budynków. Nowy katalog umożliwia kosztorysowanie przy wskazaniu konkretnej technologii producenta urządzeń osuszających. 

 

ORGBUD-SERWIS jako producent oprogramowania KOBRA-OPTIMA do kosztorysowania KNR, jest Partnerem strategicznym Polskiej Grupy Osuszającej. Wspólnie stworzyliśmy nowy Katalog Nakładów Rzeczowych 9-36 na potrzeby kosztorysowania procesów osuszania budynków. Powstanie nowego KNR wspierali również producenci sprzętu osuszającego w tym DANTHERM, AERIAL, MASTER, CORROVENTA, TROTEC. 

WYSZUKAJ FIRMĘ OSZAJĄCĄ W POLSCE

Ile kosztuje osuszanie lub wypożyczenie osuszacza?

Osuszanie podposadzkowe od
PLN 150 m2
osuszanie warstw izolacji posadzki metoda ssąca / tłocząca
Wypożyczenie osuszaczy od
PLN 50 DOBA
osuszacze kondensacyjne / cena zależna od wydajności
Hydroizolacje poziome iniekcyjne od
PLN 350 mb
mur ceglany / cena zależna od grubości muru
Ozonowanie pomieszczeń od
PLN 400 mieszkanie
cena zależna jest od kubatury pomieszczeń / przyczyny problemu
Analiza termowizyjna budynku od
PLN 450 dom
wycena zależna od zakresu termowizji / mostki termiczne / wycieki
Pomiary wilgotności elektroniczne od
PLN 150 mieszkanie
cena zależna od powierzchni oraz ilości punktów pomiarowych
Pomiar wilgotności CM / Karbidowy od
PLN 350 posadzka
cena zależna od powierzchni oraz ilości wykonanych odkuwek
Wynajem klimatyzerów mobilnych
PLN 150 DOBA
cena zależna od mocy oraz czasu wynajmu
Bez osuszaczy MASTER nie usuniemy skutecznie oraz prawidłowo wilgoci z budynku!
Konstrukcja budynku w tym mury i posadzki mogą być narażone na działanie negatywnego naporu wody.
Konsekwencją pękniętej rury jest naprawa instalacji oraz potrzeba osuszania mieszkania.
Z całą pewnością można stwierdzić, że głównym powodem powstawania grzyba budowlanego jest wilgoć.

Polskie Stowarzyszenie Technologów Osuszania i Przeciwdziałania Korozji Budynków

Jesteśmy Partnerem Polskiego Stowarzyszenia Technologów Osuszania i Przeciwdziałania Korozji Budynków w zakresie wspólnego budowania świadomości związanej z potrzebą osuszania i odgrzybiania budynków. Wspólnie walczymy z tak zwanym Syndromem Chorego Budynku i wspólnie tworzymy standardy osuszania. Wielu Partnerów sieci franczyzowej Polska Grupa Osuszająca jest Członkami Stowarzyszenia.

NASZE USŁUGI

NASZE PŁATNOŚCI WSPIERA KRAJOWY INSTYTUT PRAWA GOSPODARCZEGO
OPINIE NASZYCH KLIENTÓW
Która metoda osuszania warstw izolacji posadzki jest najskuteczniejsza?
Konstrukcja budynku w tym mury i posadzki mogą być narażone na działanie negatywnego naporu wody.