Autor: Michał Sokołowski Koordynator Polskiej Grupy Osuszającej
Niezależnie od rodzaju budynków oraz pomieszczeń ważne jest utrzymanie w nich prawidłowego mikroklimatu. W zakres prawidłowego mikroklimatu dla przebywających tam ludzi i zwierząt wchodzi szereg pojęć i wartości. Również materiały budowlane, materiały wykończenia wnętrz oraz przedmioty umieszczone w pomieszczeniach potrzebują odpowiednich warunków użytkowania. Narażenie człowieka na wpływ szkodliwych czynników z jego otoczenia nazwano Syndromem Chorego Budynku. W skład niebezpieczeństw uschematyzowanych w Syndromie Chorego Budynku wchodzi wiele czynników jak np. hałas, pola elektromagnetyczne czy właśnie prawidłowy mikroklimat oraz parametry powietrza. My w naszym artykule zajmiemy się prawidłowym mikroklimatem w kontekście prawidłowej wilgotności powietrza i materiałów budowlanych. Co w dalszym rozważaniu ma wpływ na ewentualne zagrożenia mikrobiologiczne występujące w budynku.
Wilgotność pomieszczeń w których przebywa człowiek powinna wynosić około 50-60%. Ma to wpływ na dobre samopoczucie i zdrowie. Zgodnie z normą PN-78/B-03421 poziom wilgotności powinien wynosić w budynku nie mniej niż 30%. Najlepiej natomiast czujemy się wówczas, gdy oscyluje on pomiędzy 40 a 60%. Należy mieć na uwadze, że podwyższona wilgotność pomieszczeń ma wpływ na złe samopoczucie po przez np. ciągłe pocenie się ludzi oraz zbyt wilgotne śluzówki. Za duża wilgotność (większa niż 60 procent) prowadzi do problemów z oddychaniem i ograniczenia naszych możliwości fizycznych. W warunkach podwyższonej wilgotności trudniej złapać nam oddech i znacznie gorzej znosimy wysiłek. Wysoki jej poziom sprzyja także występowaniu reumatyzmu oraz rozwojowi pleśni i grzybów na ścianach. Pojawienie się tych ostatnich może być przyczyną zachorowania na zapalenie zatok czy dolegliwości dermatologicznych, a nawet groźnych chorób nerek. Przekroczenie prawidłowej wartości 60% może mieć wpływ na powstawanie warunków szkodliwych dla zdrowia również w kontekście zagrożeń mikrobiologicznych. Kondensowanie się wilgoci powoduje zazwyczaj namnażanie się grzyba budowlanego, którego obecność może powodować wiele chorób z Rakiem włącznie. Również materiały w pomieszczeniach mogą ulegać zniszczeniu pod wpływem wilgoci oraz grzyba budowlanego. Wypaczanie się, puchnięcie i butwienie podłóg, drzwi oraz mebli to podstawowe problemy związane z wilgocią. Natomiast w przypadku bardzo wartościowych przedmiotów jak np. zabytkowe dzieła sztuki czy archiwa należy bezwzględnie utrzymywać pomieszczenia w prawidłowej wilgotności. Takie wartościowe przedmioty pod wpływem wilgoci mogą ulegać uszkodzeniu, korozji oraz zapleśnieniu.
W świetle Ustawy z 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 1983 r. Nr 38, poz. 173) kierownicy państwowych jednostek organizacyjnych zobowiązani są zapewnić odpowiednie przechowywanie i zabezpieczanie materiałów archiwalnych i dokumentacji niearchiwalnej. Warunki jakie powinny panować w archiwum szczegółowo określa Rozporządzenie Ministra Kultury z 15 lutego 2005 r. w sprawie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców (Dz. U. z 2005 r. Nr 32, poz. 284). W związku z tym wyposażenie archiwum koniecznie powinno zawierać odpowiednie urządzenia regulujące wilgotność!
Jeżeli już jednak archiwum znajduje się w piwnicy lub suterenie, które są szczególnie podatne na skraplanie się wody na ścianach, należy bezwzględnie zastosować osuszacze, które zasysają wilgotne powietrze i usuwają z niego wilgoć. Istnieją osuszacze domowe oraz przemysłowe, na potrzeby zawilgoconego archiwum wystarczający jest przenośny osuszacz domowy, który ogranicza skraplanie się wody na ścianach, zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, pozwala uniknąć niszczenia dokumentów oraz utrzymuje stały poziom wilgoci.
Jeśli mamy wpływ na konstrukcję budynku oraz prawidłowe hydroizolacje to możemy utrzymać prawidłowe wartości wilgotności bez użycia dodatkowych środków. Jeśli jednak specyfika budynku oraz jego otoczenia wymaga użycia specjalistycznych urządzeń do stałego utrzymywania odpowiedniej wilgotności to należy rozważyć montaż specjalistycznych systemów osuszających.
Wilgotność powietrza w domu jest różna w poszczególnych porach roku. W zimie, gdy za oknem mróz, a w domach grzejniki włączone są na maksymalną moc i pomieszczenia nie są wietrzone, wilgotność powietrza jest bardzo niska, może spaść ona nawet do 20%. Zbyt suche powietrze w domach powoduje uczucie suchości w ustach i nosie. Ponadto można odczuwać drapanie w gardle i ogólnie trudniej jest oddychać człowiekowi. Suche powietrze powoduje ponadto pojawianie się szczelin w drewnianych meblach oraz w parkiecie.
Wilgotność powietrza przyjmuje największe wartości w okresie ciepłego lata z obfitymi opadami, może ona wynosić nawet 80-90%. Jest to nadmierna wilgotność, która sprawia, że odczuwamy chłód, może nas boleć głowa. Ponadto taka wysoka wilgotność powietrza może również powodować choroby górnych dróg oddechowych. Nadmierna wilgotność jest nie tylko niekorzystna dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka, ale zbyt duża ilość pary wodnej w powietrzu powoduje także zawilgocenia na ścianie i "spocone" szyby. Przy dużej wilgotności powietrza nie chce schnąć nam pranie, czy umyte podłogi.
Najlepsze systemy do utrzymania stałej i prawidłowej wilgotności otoczenia zarówno w mieszkaniach prywatnych jak i w pomieszczeniach użyteczności publicznej oraz zakładach produkcyjnych to podwieszane osuszacze AERIAL AD 110. Osuszacz AERIAL AD110 poradzi sobie z utrzymaniem prawidłowego mikroklimatu w domku prywatnym oraz w archiwach, muzeach. Pomoże również utrzymać prawidłową wilgotność przy procesach produkcji wymagających odpowiedniego mikroklimatu.
Kondensacyjny osuszacz podwieszany AERIAL AD110 to jeden z najbardziej kompaktowych osuszaczy powietrza dostępnych na rynku z funkcją montażu na ścianie. Ze względu na niewielkie rozmiary jest z powodzeniem stosowany zarówno przez profesjonalnych użytkowników np. w magazynach czy stacjach wodociągowych, jak również w pomieszczeniach domowych, piwnicach, pralniach lub garażach.
Niemiecki producent gwarantuje wysoką jakość urządzenia, niezawodność działania oraz dużą efektywność. Wydajność osuszacza AD110 wynosi 12l/24h przy jednocześnie bardzo niskim zużyciu energii. Największą skuteczność osiąga w pomieszczeniach o kubaturze do 140 m3 (pomieszczenie ogrzewane). Urządzenie posiada trwałą, wykonaną ze stali nierdzewnej obudowę, hermetyczną sprężarkę tłokową oraz energooszczędny wentylator osiowy. Wygodę użytkowania osuszacza zapewniają również wbudowany higrostat umożliwiający ustawienie optymalnego poziomu wilgotności oraz licznik czasu pracy. Skraplacz i parownik w osuszaczu AD110 wykonane są z rur miedzianych i aluminiowych żeberek. Kondensat odprowadzany jest za pomocą przewodu.
Producent zapewnia także akcesoria dodatkowe takie, jak filtr wymienny, pompę kondensatu lub dodatkowy przewód odprowadzający skropliny. Na zamówienie dostępna jest także funkcja automatycznego odszraniana za pomocą gorących gazów, co sprawdza się doskonale zwłaszcza podczas stosowania urządzenia w pomieszczeniach nieogrzewanych, o niższej temperaturze. Dużą zaletą osuszacza jest także cicha praca, co czyni go szczególnie atrakcyjnym dla zastosowań domowych, w hotelach i innych miejscach użyteczności publicznej.
Więcej o systemach osuszania na stronie www.masterheaters.pl