Autor Michał Sokołowski Koordynator Polskiej Grupy Osuszającej.

Właśnie klienci chcący zamówić usługę Ozonowania, często zastanawiają się czy ta metoda pomoże im zlikwidować powstały problem. Każdy gdzieś słyszał coś o Ozonowaniu. A to, że ktoś Ozonował samochód od zapachu papierosów lub grzybów i brzydkiego zapachy z klimy. A to, że sąsiadowi w przychodni lekarskiej doktor polecił odkazić pomieszczenie po chorobach właśnie metodą Ozonowania. No a nowoczesne fabryki produkujące żywność również korzystają z Ozonowania w celu utrzymania higieny w procesach produkcji. Kiedyś będąc na basenie czuć było wyraźny zapach chloru a obecnie nic takiego nie występuje. Czyżby i baseny Ozonowali? Czy Ozon to recepta na wszystkie problemy związane z dezynfekcją i przykrymi zapachami? Bardzo często tak jest a metoda Ozonowania bardzo dobrze radzi sobie nawet z dezynfekcją po zmarłych. Uzmysławia to nam jak silnym czynnikiem biobójczym jest Ozon likwidując tak zwane morowe powietrze i odór po rozkładających się zwłokach. 

Oczywiście Ozon to nie magiczna metoda działająca na wszytko. Przede wszystkim Ozonowanie usuwa głównie skutek a nie przyczynę. Tłumacząc ten proces należy mieć na uwadze, że aby usunąć np nieprzyjemny zapach należy najpierw usunąć jego źródło aby czynnik powodujący problem nie wydzielał nowego odoru. Zgodnie z tym usuwając np popsute mięso z pomieszczenia możemy pozbyć się odoru metodą Ozonowania. Jednak jeśli to popsute mięso nadal pozostawimy w pomieszczeniu to odór powróci.To samo dotyczy wszelkich zarazków chorobotwórczych. Ozonuje się w celu likwidacji zarazków chorobotwórczych we wdychanym powietrzu. Jeśli więc do pomieszczeń przybywać będą nowi chorzy rozsiewający nowe zarazki to Ozonowanie będzie mało skuteczne. Oczywiście dezynfekując pomieszczenia w których przebywają chorzy zminimalizujemy ryzyko zarażenia się po przez zmniejszenie stężenia zarazków przenoszonych drogą kropelkową. Jednak największą skuteczność odniesie Ozonowanie pomieszczeń po zakończonej chorobie. 

Wielu naszych klientów pyta również czy metoda Ozonowania jest bezpieczna. Już samo to, że przy Ozonowaniu nie używa się środków chemicznych wykazuje na bardziej przyjazne dla człowieka wykonanie dezynfekcji. Ozon powstaje przecież z Tlenu czyli z przemiany O2 na O3 w specjalnym generatorze Ozonu- Ozonatorze. Po zakończeniu pracy generatora, Ozon działa jeszcze około jednej do dwóch godzin w zależności od jego stężenia w kubaturze pomieszczenia. Potem samoczynnie wraca do postaci Tlenu. Zgodnie z tym po 2 godzinach od Ozonowania oraz po dokładnym przewietrzeniu pomieszczeń mogą przebywać w nich ludzie i zwierzęta bez obawy o problemy zdrowotne. Oczywiście również przy Ozonowaniu należy zachować ostrożność oraz zastosować się do wymogów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy! Przede wszystkim na czas Ozonowania należy usunąć z pomieszczeń ludzi, zwierzęta oraz rośliny. Trzeba zabezpieczyć również żywność. Ozonowanie mogą wykonywać tylko specjalnie przeszkoleni pracownicy w specjalnym ubiorze ochronnym wraz z maską przeciwgazową.

Czasem klienci chcąc oszczędzić próbują wykonać Ozonowanie we własnym zakresie kupując własny Ozonator. I tutaj też może wystąpić zasada aby "nie robić takich doświadczeń samemu w domu". Przede wszystkim tanie, dostępne w Internecie Ozonatory wytwarzają znikome ilości Ozonu, który wystarczyłby na Ozonowanie ewentualnie małego samochodu. Przy Ozonowaniu pomieszczeń potrzebne są profesjonalne Ozonatory o wysokim stężeniu tego gazu. Właśnie stężenie Ozonu ma wypływ na dokładną likwidację zagrożeń chorobotwórczych i nieprzyjemnych zapachów. A właśnie takie generatory Ozonu są już bardzo kosztowne tym bardziej, że trzeba mieć ich wiele na jedno Ozonowanie budynku. Dochodzą tu również koszty środków BHP i bardzo drogiej specjalistycznej Maski chroniącej drogi oddechowe. 

Wymieniając kilka aspektów działania Ozonu można zauważyć jego walory odkażające jak i zdrowotne. Ozon likwiduje również zarodniki rakotwórczych grzybów domowych. To właśnie grzyby domowe wydzielają bardzo niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia mykotoksyny. A wdychane mykotoksyny mogą powodować nawet raka u człowieka. Ozon szeroko stosowany jest właśnie w medycynie. W małych stężeniach również do inhalacji dróg oddechowych czy Ozonowaniu chorego zęba. Ozon usuwa alergeny więc może być zbawienny dla alergików. Na produkcji żywności Ozon pomaga utrzymać wymogi HACCP. Jednym słowem warto zastanowić się nad tą metodą i stosować Ozon do utrzymania prawidłowego, zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach w których żyjemy. 

 

  • Kompleksowo osuszamy budynki i mury.
  • Wypożyczamy osuszacze oraz wentylatory.
  • Ozonujemy i dezynfekujemy pomieszczenia.
  • Zobrazujemy wilgoć i wyszukamy mostki termiczne.
  • Wykonujemy pomiary specjalistycznym sprzętem.
  • Usuwamy pleśnie i grzyby budowlane.
  • Odtwarzamy izolacje metodą Iniekcji
  • Wykonujemy opinie dla firm Ubezpieczeniowych.