Rozważając problem wilgoci w budynku na ogół pomyślimy o wodzie pochodzącej z pękniętej rury lub podciąganej kapilarnie w starym domu  z powodu uszkodzonej izolacji. Wielu naszych klientów ze zdziwieniem przyjmuje informację o wilgoci w zupełnie nowych budynkach. Niestety woda i to w dużych ilościach występuje również w świeżo postawionych obiektach. Jest to tak zwana wilgoć technologiczna czyli woda występująca w materiałach budowlanych. Wilgoć ta powstaje po prostu po przez dodawanie wody do niektórych materiałów jak np.: wylewki, tynki, zaprawy. Wiele lat temu technologia budowania pozwalała na samoczynne osuszanie obiektu ze względu na harmonogram prac, który nie wymagał pośpiechu. Nikt wtedy nie wymagał aby mieszkańcy mogli wprowadzić się do nowego mieszkania już po pół roku. Budowany budynek miał czas na wysychanie. Obecnie inwestor wymaga aby prace postępowały bardzo szybko. Aby więc jak najszybciej zacząć prace wykończeniowe związane chociażby z malowaniem czy układaniem podłóg, musimy przyspieszyć proces osuszania specjalistycznym sprzętem. I tu właśnie pomogą nam osuszacze, wentylatory i nagrzewnice. 

Zadając sobie pytanie czy chcemy ponosić koszty osuszania specjalistycznym sprzętem, musimy mieć na uwadze, że wilgoć technologiczna sama nie zniknie i jeśli nie zostanie usunięta to może być pochłonięta przez wrażliwe na wodę materiały wykończenia wnętrz. Najbardziej znanym problemem z tym związanym są spływające farby, puchnące ościeżnice i wypaczone drzwi. Wilgoć zaszkodzi również podłodze laminowanej i drewnianej. Oczywiście będzie się to wiązało z ogromnymi kosztami ponieważ żaden producent nie uzna nam reklamacji kiedy odkryje przyczynę uszkodzeń. Widzimy więc, że czasem warto wydać 1000- 2000 zł na osuszanie niż stracić 10000 z powodu napuchniętej podłogi i innych wrażliwych materiałów drewnianych czy drewnopodobnych. 

Sama ocena zawilgocenia nie powinna przebiegać "na oko" czy za pomocą dotyku. Wierzchnie warstwy ścian mogą szybko wyschnąć i zrobić się jasne. Jednak ściana, podłoga czy sufit to nie kartka papieru. Mają swoją grubość i będą stopniowo oddawać wilgoć nawet do kilku tygodni. Wiele firm osuszających na w swojej ofercie specjalistyczne pomiary poziomu zawilgocenia oraz obrazowanie termowizyjne. Możemy się więc dowiedzieć ile wilgoci jest w murach i kiedy możemy zakończyć osuszanie. Również wiele specjalistycznych firm układających podłogi i parkiety wykonuje pomiary i nigdy nie wykona usługi kiedy poziom wilgotności posadzki przekracza 2%. Owe 2% to norma budowlana i wymóg producentów podłóg drewnianych i laminowanych. Położenie podłogi w warunkach wilgotności przekraczających wymagane normy skutkuje utratą gwarancji!!! 

Wielu klientów chcąc zaoszczędzić na profesjonalnym osuszaniu próbuje usuwać wilgoć we własnym zakresie stosując metody, które wbrew potocznej opinii wcale nie działają. Mogą wyrządzić nawet więcej szkody niż pożytku. Najbardziej znane błędy w osuszaniu to: 

  1. Wietrzenie- przewietrzenie budynku faktycznie suszy ale tylko w pewnych warunkach czyli w bardzo suche lato lub paradoksalnie w mrozy. Aby więc wietrzenie miało sens musi wytworzyć się odpowiedni klimat, który spowoduje że suche powietrze będzie odbierać wilgoć z murów. Niestety taki proces aby był skuteczny musi trwać bardzo długo. Czyli jak w przypadku starych technologii przeciągnie nam budowę nawet o pół roku. Natomiast kiedy za oknem panuje wilgotna pogoda to otwieranie okien jest absurdalne ponieważ wilgotne powietrze nigdy nie odbierze nam wody ze ścian.
  2. Podgrzewanie pomieszczeń- samo podgrzewanie nagrzewnicami może przynieść odwrotny efekt. Ponieważ temperatura wytworzy w pomieszczeniach niejako saunę. W przypadku zastosowania osuszaczy wilgoć zostanie odebrana i skroplona w urządzeni. Natomiast kiedy osuszacz nie odbierze nam wilgoci to woda będzie się skraplać po ścianach a w skrajnych przypadkach różnice temperatur mogą spowodować niejako "wtłaczanie" wilgoci w mury.

Na koniec musimy przypomnieć o bardzo ważnym problemie. Kiedy nie osuszymy dokładnie budynku i będziemy polegać tylko na naszych przypuszczeniach że "jakoś to będzie" a wilgoć sama zniknie to możemy się narazić na problem, który wyjdzie po czasie. Tym problem będzie pleśń dla której pożywką będzie właśnie woda uwięziona w nieosuszonych murach. W rozwiązaniu problemu pomogą po prostu osuszacze, które wyciągną zbędną wilgoć. Oczywiście należy dobrać odpowiedni sprzęt osuszający. Specjalistą w technologiach osuszania jest firma Master Climate Solution producent doskonałych Osuszaczy, Wentylatorów, Nagrzewnic MASTER.  Oczywiście i w przypadku zastosowania osuszaczy należy wykazać się specjalistyczną wiedzą aby właściwie zastosować procesy osuszania. W doborze odpowiedniej mocy osuszacza w stosunku do osuszanej powierzchni pomoże kalkulator doboru:  KALKULATOR DOBORU OSUSZACZY

  • Kompleksowo osuszamy budynki i mury.
  • Wypożyczamy osuszacze oraz wentylatory.
  • Ozonujemy i dezynfekujemy pomieszczenia.
  • Zobrazujemy wilgoć i wyszukamy mostki termiczne.
  • Wykonujemy pomiary specjalistycznym sprzętem.
  • Usuwamy pleśnie i grzyby budowlane.
  • Odtwarzamy izolacje metodą Iniekcji
  • Wykonujemy opinie dla firm Ubezpieczeniowych.