Opracowanie: Michał Sokołowski Koordynator Polskiej Grupy Osuszającej na podstawie materiału przekazanego przez Dantherm Sp. z o.o.

OSUSZACZE POWIETRZA MASTER NAJSKUTECZNIEJSZE W WALCE Z NADMIERNĄ WILGOCIĄ 

Problem zbyt wysokiego poziomu wilgoci w budynkach pojawia się w wielu przypadkach gdzie w procesach technologicznych występuje woda. Wilgoć występuje zarówno w nowo budowanych budynkach jak i podczas remontów. Mówimy wówczas o wilgoci technologicznej. Wilgoć nie tylko utrudnia prace budowlane, ale powoduje także rozwój pleśni i niebezpiecznych grzybów w pomieszczeniach. Oczywiście klasycznym przykładem wody budownictwie będą również szkody wodne czyli zalanie.

W przypadku nowo budowanych lub remontowanych budynków potocznie uważa się, że z czasem wszystko samo wyschnie. Oczywiście w sprzyjających warunkach jest to możliwe jednak w bardzo wydłużonym czasie. Należy mieć również  na uwadze, że aby materiały wysychały samoczynnie to powietrze musi być suche. Ponieważ wilgotne powietrze nie odbiera wilgoci. Zgodnie z tym w wilgotnych, zimnych miesiącach żadne mury i posadzki same nam nie wyschną. Również samo podgrzewanie pomieszczeń nie spowoduje wysychania, ponieważ odparowywana wilgoć musi być odebrana i skroplona przez osuszacz. Na wielu budowach gdzie stosuje się tylko nagrzewnice, wchodząc do pomieszczeń można odczuć warunki wysokiej wilgotności oraz zobaczyć wodę skraplającą się na ścianach i oknach. Właśnie ową wodę muszą odebrać osuszacze MASTER.

Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie porządnej  wentylacji i stałej cyrkulacji powietrza. Niestety przy zastosowaniu samej wentylacji proces osuszania nadal będzie bardzo, bardzo wydłużony. Również wietrzenie przez otwarte okna ma sens tylko przy bardzo suchym powietrzu. Pamiętamy przecież, że  starsze technologie budowy domu nie wymagały stosowania osuszaczy. Jednak wówczas nikt nie spieszył się tak jak obecnie aby zamieszkać w domu już po 2 miesiącach od jego wykończenia. Kiedyś domy stały około roku w celu ich wysychania. Dopiero potem następowały dalsze prace wykończeniowe. Również w „starych” technologiach nie przewidywano ocieplenia budynku styropianem oraz szczelnych okien PVC. A przecież to szczelne okna oraz termoizolacja robią z budynku tak zwaną „puszkę” z której wilgoć nigdy sama nie wyjdzie.

Zgodnie powyższym nie uda nam się uniknąć zastosowania osuszaczy w celu dokładnego i przyspieszonego osuszenia budynku. Zastosowanie profesjonalnych osuszaczy powietrza MASTER to podstawa prawidłowego osuszenia budynku. Problemy jakie mogą wyniknąć przez pominięcie prawidłowego procesu osuszania to powstawanie grzybów budowlanych oraz butwienie i korozja materiałów budowlanych. W skrajnych przypadkach może dochodzić do rozwoju chorób u użytkowników budynku oraz do uszkodzenia mebli, podłóg drewnianych i stolarki drzwiowej.

Liderem na rynku profesjonalnych osuszaczy jest firma MASTER, która w swojej ofercie posiada szereg modeli o różnej wydajności. Wszystkie osuszacze powietrza MASTER szybko i skutecznie usuwają wilgoć z pomieszczeń oraz w bezpieczny sposób przyspieszają wysychanie ścian bez obaw o pękanie tynków. W ofercie MASTER dostępne są modele o wydajności od 20 do 80 l/24h np. MASTER DH 752 lub MASTER DH 44. Są proste w instalacji i obsłudze, posiadają wbudowany zbiornik na skropliny, a uchwyty i koła umożliwiają łatwy transport. Większość modeli posiada także licznik roboczogodzin, wbudowany higrostat oraz możliwość podłączenia przewodu do odprowadzenia skroplin metodą grawitacyjną, co pozwala na pracę ciągłą przez całą dobę. Urządzenia MASTER charakteryzują przede wszystkim wysoka jakość komponentów, wytrzymała obudowa oraz duża funkcjonalność, które gwarantują komfortowe użytkowanie i bezawaryjne działanie przez długi czas.

Warto podkreślić, że pracę osuszaczy MASTER można również optymalizować poprzez ogrzewanie pomieszczeń za pomocą przenośnych nagrzewnic MASTER oraz zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza stosując wentylatory MASTER. Właśnie w przypadku zbyt niskich temperatur osuszanie spowalnia się lub może być całkowicie niemożliwe. Podgrzanie budynku nagrzewnicami olejowymi i elektrycznymi MASTER pozwoli na odparowywanie wilgoci z materiałów, która potem odbierana jest i skraplana przez osuszacze MASTER. Natomiast wentylatory MASTER wytwarzając wzmożoną cyrkulację powietrza powodując szybszy odbiór wilgoci z murów oraz posadzek co skutecznie przyspiesza osuszanie.

Przypominamy więc, że aby skutecznie osuszyć budynek musimy stosować prawidłowe technologicznie metody dostosowane do obecnych technologii budowlanych, materiałowych oraz szybkości oddania budynku w ręce lokatorów. Z naciskiem przypominamy, że nie wystarczy samo wietrzenie lub podgrzewanie pomieszczeń. Specjaliści od osuszania dobiorą prawidłową i skuteczną metodę osuszania oraz zestaw sprzętowy potrzebny w określonych warunkach. Reasumując do skutecznego osuszania potrzebna jest odpowiednia temperatura, wentylacja oraz odbiór wilgoci. W przypadku jesieni oraz zimy skutecznym zestawem będzie nagrzewnica, wentylator oraz osuszacz MASTER. Natomiast w przypadku wiosny i lata może wystarczyć osuszacz z wentylatorem w komplecie. Oszczędność na osuszaniu może przysporzyć nam wiele problemów i kosztów już po zamieszkaniu w budynku. Lepiej więc zapobiegać niż naprawiać ponieważ koszty naprawy mogą być wielokrotnie wyższe.

  • Kompleksowo osuszamy budynki i mury.
  • Wypożyczamy osuszacze oraz wentylatory.
  • Ozonujemy i dezynfekujemy pomieszczenia.
  • Zobrazujemy wilgoć i wyszukamy mostki termiczne.
  • Wykonujemy pomiary specjalistycznym sprzętem.
  • Usuwamy pleśnie i grzyby budowlane.
  • Odtwarzamy izolacje metodą Iniekcji
  • Wykonujemy opinie dla firm Ubezpieczeniowych.