Autor: Michał Sokołowski Koordynator Polskiej Grupy Osuszającej

Szkody wodne związane z zalaniem budynku to często ogromne straty materialne. Woda w strukturze budynku powoduje korozję materiałową oraz namnażanie się grzyba budowlanego. Należy więc bardzo szybko rozpocząć proces osuszania.

Niestety już na początku procesu likwidacji szkody osoba poszkodowana napotyka wiele trudności. Może to być związane z procedurami likwidacji szkody ze strony Towarzystw Ubezpieczeniowych oraz z technologią samego osuszania. Osuszanie należy zacząć praktycznie natychmiast aby zatrzymać dalszy proces niszczenia materiałów oraz potencjalne namnażanie się grzybów budowlanych.

Poszkodowani często nie wiedzą co zrobić po zalaniu.

Pamiętaj, że jeśli jesteś ubezpieczony to musisz zgłosić szkodę do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Odwiedzi Cię wówczas rzeczoznawca- likwidator szkód wodnych w celu dokonania oględzin i spisu zniszczonego inwentarza. Ty również możesz rozpocząć proces inwentaryzacji szkód we własnym zakresie spisując zniszczone przedmioty. Towarzystwo Ubezpieczeniowe najczęściej proponuje dwie możliwości rozliczenia likwidacji szkody i wypłaty odszkodowania.

Kwota zryczałtowana proponowana przez Ubezpieczyciela ma pokryć koszty przywrócenia wszystkiego do stanu sprzed powstania szkody czyli w tym przypadku sprzed zalania.

Pokrycie kosztów dotyczy zarówno zniszczonych przedmiotów jak i całego procesu remontu w tym osuszania oraz odgrzybiania. Oczywiście musi uwzględnić również wszystkie tak zwane około koszty czyli na przykład zużycie prądu, przyjazd specjalisty czy usunięcie nieczystości. Zdarza się, że kwota proponowana przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe już w pierwszej fazie rozliczania jest bardzo atrakcyjna i wystarczy na pokrycie wszelkich kosztów. Niestety taka sytuacja występuje bardzo, bardzo rzadko. Najczęściej jest tak, że Likwidator Szkody nie jest zbyt rozrzutny i proponowana kwota jest drastycznie niska. Można się oczywiście odwoływać i zażądać wyższego odszkodowania. Również przy odwołaniu różnie bywa.  Jeśli więc kwoty proponowane na likwidację szkody nie pokrywają faktycznych kosztów remontu, warto pomyśleć nad rozliczeniem za faktycznie poniesione koszty.

Rozliczenie fakturowe, czyli rozliczenie faktycznie poniesionych kosztów przywrócenia do stanu sprzed powstania szkody na podstawie rachunków od wykonawców.

Rozliczenie kosztów osuszania, odgrzybiania oraz ozonowania może odbyć się na podstawie wystawionych przez wykonawcę- firmę osuszającą rachunków, które potem przestawiamy Towarzystwu Ubezpieczeniowemu. Również rachunki za oględziny, pomiary wilgotności, termowizję oraz energię elektryczną możemy doliczyć do kosztów osuszania. Towarzystwo Ubezpieczeniowe praktycznie nie ma możliwości odrzucenia takich rachunków ponieważ zgodnie z prawem jest zobowiązane do pokrycia wszelkich kosztów likwidacji szkody. Oczywiście nie ma sensu naciągać zakresu prac remontowych czy wyceny osuszania ponieważ przedstawiciele Ubezpieczycieli również wszystko weryfikują. Wszelkie nadużycia mogą zahaczyć o oszustwa ubezpieczeniowe a to już przestępstwo.

Kiedy już ustalimy wstępnie kosztorys oraz zakres niezbędnych prac należy bezzwłocznie rozpocząć proces osuszania. Wdrożenie osuszania zapobiega postępowi zniszczeń wyrządzonych przez wodę oraz spowalnia proces namnażania się grzyba budowlanego.

Najlepiej skorzystać jest z pomocy profesjonalnej firmy osuszającej. Przedstawiciele firm osuszających wdrożą niezbędne procedury oraz technologie potrzebne do usunięcia wody i wilgoci. Zdarza się, że poszkodowany próbuje osuszać swój dobytek we własnym zakresie. Niestety nie wszystkie domowe sposoby są skuteczne i mogą nawet zaszkodzić. Należy pamiętać, że potoczne pojęcie o osuszaniu nie ma nic wspólnego ze skutecznymi technologiami usuwania wody. Przytoczyć można domowy sposób osuszania po przez wietrzenie czy podgrzewanie pomieszczeń. Takie metody sprawdzą się przy suszeniu prania w łazience czy usunięciu nadmiaru pary po gotowaniu z kuchni. Podłogi czy ściany wietrzenie pomieszczeń niestety nie osuszy. Chyba, że mielibyśmy możliwość wietrzenia około roku.  Samo podgrzewanie pomieszczeń również  nie jest skuteczne kiedy dodatkowy osuszacz nie odbierze nam wilgoci.

Odpowiedni dobór technologii osuszania to kluczowa zasada procesu usunięcia wody po zalaniu. Podstawowa metoda to zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych MASTER. Jednak w przypadku kiedy woda dostała się pod warstwy posadzki czy do innych przegród budowlanych, należy zastosować metodę AERCUBE AERIAL wytwarzającą podciśnienie w zakresie ssania lub tłoczenia.

Technologia osuszania przegród budowlanych AERCUBE AERIAL znana jest również jako osuszanie podposadzkowe. Jak mówi sama nazwa metody, osuszanie podposadzkowe usunie całą wodę i wilgoć spod wszystkich warstw posadzki. Woda może być usuwana po przez jej odsysanie lub po przez przedmuchiwanie sprężonym powietrzem. To obecnie jedyna metoda osuszania bez konieczności skuwania posadzki w tym warstw ozdobnych jak na przykład glazura i terakota. Należy zaznaczyć, że metoda AERIAL AERUBE jest całkowicie akceptowana przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

 

Właściwe osuszanie i całkowite usunięcie wody zapobiega dalszej degradacji materiałów oraz powstawaniu grzybów i pleśni budowlanych.  

Głównym powodem powstawania grzyba budowlanego jest wilgoć. Zgodnie z tym dokładne osuszenie muru i posadzek zapobiega namnażaniu się grzyba budowlanego. Oczywiście zaleca się neutralizację potencjalnych zagrożeń mikrobiologicznych w postaci grzybów i pleśni. Można to zrobić po przez naniesienie na mury, posadzki i sufity środka antygrzybicznego. Środek na pleśnie i grzyby porazi materiał biologiczny grzybów uśmiercając je oraz zaimpregnuje materiały.

Następnym etapem likwidacji zagrożeń mikrobiologicznych podczas likwidacji szkody wodnej jest dezynfekcja. Dezynfekcję można wykonać na przykład metodą ozonowania. Ozonowanie uśmierci wszelkie organizmy żywe krążące w naszym otoczeniu a przede wszystkim zarodniki grzybów oraz zarazki chorobotwórcze.  Ozonowanie pomieszczeń to obecnie znana, skuteczna i bezpieczna metoda dezynfekcji oraz usuwania nieprzyjemnych zapachów. Praktycznie już kilka godzin po ozonowaniu można wrócić do pomieszczeń bez obawy zatrucia. Ozon samoczynnie rozkłada się do postaci bezpiecznego tlenu już w około 2 godziny w zależności od stężenia Ozonu wyprodukowanego przez Ozonatory. Ponownie należy zaznaczyć, że ozonowanie jest metodą akceptowaną przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe.

Reasumując najważniejsze przy likwidacji szkody wodnej po zalaniu jest osuszenie i dezynfekcja. Oczywiście równie ważna jest konsultacja z Likwidatorem Szkód wodnych po to aby cały proces osuszania został pokryty finansowo przez Ubezpieczyciela. Zawsze warto skorzystać z usług profesjonalnych Likwidatorów Szkód, którzy pomogą poszkodowanym już na etapie oceny strat aż po kompleksowe przywrócenie wszystkiego do stano sprzed powstania szkody.  

Zapraszamy do konsultacji z profesjonalnymi Likwidatorami Szkód Polskiej Grupy Osuszającej. Zespół ekspertów z doświadczeniem zrobi wszystko aby proces likwidacji szkody po zalaniu był możliwie bezbolesny. Natomiast profesjonalny, renomowany sprzęt osuszający AERIAL AERCUBE pomoże szybko i skutecznie usunąć wodę z Waszych mieszkań oraz domów.  

 

  • Kompleksowo osuszamy budynki i mury.
  • Wypożyczamy osuszacze oraz wentylatory.
  • Ozonujemy i dezynfekujemy pomieszczenia.
  • Zobrazujemy wilgoć i wyszukamy mostki termiczne.
  • Wykonujemy pomiary specjalistycznym sprzętem.
  • Usuwamy pleśnie i grzyby budowlane.
  • Odtwarzamy izolacje metodą Iniekcji
  • Wykonujemy opinie dla firm Ubezpieczeniowych.